Sosyal medya vergisi geliyor!

Spread the love

Uganda parlamentosu sosyal-medya vergisi olarak isimlendirilen yasayı bugün onayladı. Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi platformları kullananlar günlük 200 Uganda Şilini yani 23 kuruş vergi ödeyecek.

Sosyal medya kullanımına çok yakında vergi geleceği açıklandı. Uganda aldığı bu karar ile dünyada bir ilke imza atacak. Peki, sosyal medya kullanımından neden vergi alınacak?

Bugün teknoloji gündeminde ilginç bir gelişme yaşandı. Gelişmenin yaşandığı ülke ise Uganda. Uganda parlamentosu bugün sosyal medya kullanımına vergi geleceğini açıkladı. Peki, Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri platformları kullanmaktan neden vergi alınacak?

Trading Economics’in 2016 yılındaki açıklamalarına göre; Uganda’da kişi başına aylık gelir 666 dolar seviyesinde geziyor. Bu denli az kazanan bir ülkenin WhatsApp ve Facebook gibi platformlardan vergi alması biraz adaletsizlik olarak görünüyor.

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni; Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi platformaların ülkede dedikoduyu arttırdığını söylüyor. Museveni, bu vergiler ile dedikoduların önüne geçileceğini savunuyor.

Oldukça ilginç bir karar olan bu vergi uygulamasının, diğer ülkelere de yansımasından korkuluyor. Ücretsiz olarak sunulan platformların teknoloji çağında kullanılmasından vergi alınması gerçekten çok ilginç bir karar oldu.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/teknoloji/sosyal-medya-vergisi-geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.