Alman oto üreticilerinde vergi kabusu!

Spread the love

Trump’ın ithal araç vergisinin hedefinde Alman şirketler olduğu iddia ediliyor. Ek gümrük vergisinin, ABD’ye yılda 500 bin araç ihraç eden Mercedes-Benz, BMW ve Volkswagen gibi Alman şirketlerin kârını yüzde 10 düşüreceği ve 4.5 milyar euro yük getireceği hesaplanıyor.

Bu ay başında otomobil ithalatının ABD otomotiv sanayine zarar verip vermediğini tespit için soruşturma başlatarak ithal araçlara ek vergi yolunu açan Başkan Donald Trump’ın özellikle lüks Alman otomobilleri hedef aldığı iddia ediliyor. ABD, Çin’in ardından Almanya’nın ikinci büyük otomobil pazarı. Trump’un yerli üreticiyi korumak adına ek gümrük vergisi koymasının Alman üreticilere 4.5 milyar euro ek yük getirebileceği ve Alman üreticilerin kârında yüzde 10 düşüşe neden olabileceği belirtiliyor.

Alman dergisi Wirtschaftswoche, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen ay yaptığı görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Alman lüks otomobillerin ithalatını engelleyebileceğini söylediğini bildirdi. İsimsiz Avrupalı ve ABD’li diplomatlara dayandırılan habere göre; Trump, nisanda Macron’a dış ticaret politikasında değişiklik yapmayacağını ve Mercedes- Benz araçların New York sokaklarında gezmesini engellemeyi amaçladığını ifade etti. Trump yönetimi bu ay başında taşıt ithalatının ABD otomotiv sanayine zarar verip vermediğini tespit için soruşturma başlattı. Zarar tespit edilirse, Mart ayında ithal çelik ve aluminyuma getirilen yüzde 25 ek gümrük vergisinin ithal araçlara da getirilmesi söz konusu olabilir.

Mercedes ve BMW’in satışlarının yüzde 15’i ABD’de

Bu olasılık Mercedes-Benz, BMW ve Volkswagen gibi devleri tedirgin ediyor. ABD, Çin’in ardından Alman üreticilerin en büyük ikinci pazarı. Mercedes-Benz ve BMW dünyadaki toplam satışının yüzde 15’ini, VW yüzde 5’ini ve Audi yüzde 12’sini bu pazarda gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Almanların ABD pazarındaki otomobil satışları 1.3 milyona ulaştı. Bunun yaklaşık 500 binini ihracat oluşturdu. Yani Alman üreticiler toplam üretimlerinin yüzde 10’unu ABD’de sattı. ABD pazarından elde edilen gelir 36 milyar dolar olarak gerçekleşti. ABD, 2017’de Alman otomotiv ve parça sektörü ile 22.3 milyar dolar açık verdi. Gümrük vergisi ABD’ye ihracatın Alman otomobil üreticilerine getirisini tamamen ortadan kaldırabilir.

ABD şu an Alman şirketlere yüzde 2.5 vergi uyguluyor. İthal kamyonet ve pickup segmentinde ise binek otomobillerden farklı olarak yüzde 25 ithalat vergisi uygulanıyor. Evercore ISI analistlerinin geçen hafta yayımladığı değerlendirmeye göre, ek gümrük vergisi lüks Alman üreticilere 4.5 milyar euro yük yaratacak. Bu da Almanya’da 2 milyon çalışını doğurdan ya da dolaylı olarak destekleyen sektör için büyük bir darbe anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.